Često su negativne misli te koje ometaju javni nastup na engleskom jeziku. Mogu imati toliko negativan uticaj, da sva ona gramatika i vokabular koje ste strpljivo učili padaju u vodu. Zato, nije dovoljno samo učiti jezik kroz reči i gramatička pravila, već zaviriti i u onu pozadinu – unutrašnje faktore koji imaju presudan značaj, a da mi toga nismo ni svesni. Rad na samopouzdanju i rad na sebi mogu pomoći u ovom slučaju.
Naše misli imaju neverovatnu moć, ali ako naučimo da ih kontrolišemo, moć je u nama. Dobro bi bilo razumeti odakle te misli dolaze i najpre ih osvestiti. Svaki izlazak iz zone komfora (a javni nastup na stranom jeziku za mnoge ljude to i jeste) predstavlja emocionalnu pretnju za naš mozak. Pali se alarm i osećaj panike raste u nama. Da bismo imali više samopouzdanja, potrebno je zapravo prepoznati taj trenutak i naučiti da se izborimo sa takvim mislima.
Ali kako?
U jednoj rečenici – negativne misli (Meni ne idu jezici; stalno grešim; izblamiraću se) treba da zamenimo pozitivnim. Zvuči jednostavno?
Kao što je učenje jezika proces i ne postoji čovek na ovoj planeti koji je jezik naučio preko noći, tako je i rad na sebi i svojim uverenjima, samopouzdanju i veštinama javnog nastupa proces.
Evo nekih coaching alata i vežbica koje će pomoći 👇🏼
1) Vodite dnevnik lepih misli (pišite o svojim uspesima koliko god oni mali bili).
2) Radite vizuelizacije i zamišljajte najbolji mogući ishod.
3) Prihvatite izazove i učite iz svojih grešaka.
4) Ubacite ‘još uvek’ u svoj rečnik. Ako nešto trenutno ne možete, recite sebi da još uvek niste to savladali i da vam samo treba vremena.
5)Fokusirajte se na proces učenja, a ne na konačan rezultat. Ako čekate momenat da ostvarite svoj jezički cilj, mnoge prilike će vam usput promaći.
6) Redovno popunjavajte vodjeni dnevnik za učenje jezika.
Svaku od stavki redovno ponavljati. Tek kada učenju jezika pristupite na ovakav način (začinite ga sa malo coaching alata i vežbica) možete da očekujete da će vaš strah od javnog nastupa na stranom jeziku polako biti sve manji i manji.